Wdrożenia obrabiarek

Wdrożenia obrabiarek

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych symulatorów obrabiarek CNC, które wdrożyliśmy u naszych Klientów, w tym:

  • symulator tokarki 2-osiowej
  • symulator frezarki 4-osiowej z podzielnicą
  • symulator frezarki 5-osiowej
  • symulator tokarki 2-osiowej
  • symulator frezarko-tokarki 5-osiowej (bez przechwytu)
  • symulator frezarko-tokarki 6-osiowej (z przeciw-wrzecionem)
  • symulator frezarko-tokarki z listwami narzędziowymi i 2 kanałami

 

1. Symulator obrabiarki 5x KIMLA – 5-osiowe centrum frezarskie

Wdrożenie polegało na wykonaniu symulatora bramowego centrum frezarskiego 5D do obróbki miękkich materiałów (pianki/tworzywa) pod formy z laminatów oraz obcinanie wypływek i wycinanie elementów w wyrobach z laminatów. Przygotowano symulator z uwzględnieniem kinematyki maszyny (konfiguracja head-head) oraz zaprogramowano wszystkie funkcje układu sterowania, łącznie z RTCP (TCP) i cyklami wiertarskimi.

2. Centrum obróbcze 5osi Benzinger 5@work– sterowanie SINUMERIC 840D

Wdrożenie polegające nie tylko na odwzorowaniu złożonej geometrii maszyny 5-osiowej (frezarko-tokarki z osiami XYZBC), ale również na zapewnieniu prawidłowej interpretacji złożonych, parametrycznych programów. Programy wykorzystują nie tylko wbudowane cykle SIEMENS, ale również wielokrotne pętle warunkowe. Po zmianie parametrów możliwe jest uzyskanie innego typu biżuterii z danej serii bez ponownego programowania obróbki w systemie CAM. Efekt końcowy (z raportami czasów, zużycia narzędzi, itp.) jest widoczny po kilku chwilach na ekranie komputera -łącznie z wklejonymi/zagniecionymi w koszyczkach brylantami czy diamentami. Dzięki temu bez obaw można uruchamiać programy CNC na maszynie, bez obawy o błędy edycyjne czy “zamianę” parametrów.

3. 2-osiowa tokarka CNC – sterowanie FANUC

Symulator 2-osiowej tokarki z 4-pozycyjnym imakiem narzędziowym. Maszyna wykorzystywana do celów szkoleniowo-dydaktycznych.

3. 4-osiowa frezarka CNC – sterowanie Heidenhain iTNC 530

Przykład symulatora uniwersalnego centrum frezarskiego (4x – XYZA) z zewnętrzną osią (podzielnica). Maszyna wyposażona w sondę narzędziową i przedmiotową.

 

4. Frezarko-tokarka SAMSUNG z przechwytem – sterowanie FANUC

Zaawansowany symulator 6-osiowej obrabiarki CNC z 2 wrzecionami, głowicą rewolwerową, sondą narzędziową i odbierakiem detali. Symulacja operacji przechwytu oraz synchronizacji wrzecion, obróbki frezarskie i tokarskie.

6. Frezarki ze zmieniaczem palet HAAS EC300 i EC400

Symulatory 6-osiowych frezarek CNC (YZABC) z opcją szybkiego przezbrojenia dzięki obrotowemu magazynowi palet. Jedno stanowisko jest uzbrajane w półfabrykaty, na drugim może być prowadzona w tym czasie obróbka.

6. Frezarko-tokarka Tsugami z listwami narzędziowymi – sterowanie FANUC, 2 kanały

Rozbudowany symulator wieloosiowej frezarko-tokarki z 2 wrzecionami i listwami narzędziowymi. Detal zamocowany we wrzecionie podjeżdża pod konkretne narzędzie – skomplikowana struktura kinematyczna wpływa na przyspieszenie obróbki (brak zmian narzędzia, odjazdów do punktu wymiany), jednak wysunięcie narzędzi może powodować kolizje. Dlatego wykorzystanie symulatora jest w tym przypadku niezwykle ważne.