Frezowanie robotem

ROBOT FREZUJĄCY – czyli wykorzystanie robota do frezowania

Frezowanie robotem polega na wykorzystaniu robota przemysłowego do obróbki skrawaniem, co jest możliwe przez wyposażenie robota we wrzeciono (najczęściej elektryczne lub pneumatyczne), podłączone do układu sterowania robota. Wrzeciono jest włączane i wyłączane z poziomu kodu sterującego robotem (przez ustawienie odpowiedniej wartości sygnału binarnego na wyjściu), zaś jego prędkość jest regulowana przez definicję analogowej wartości napięcia (przypisanej w kodzie programu do poszczególnych ruchów).

frezowanie robotem

Frezowanie robotem ze stołem obrotowym

W przypadku frezowania obiektów przestrzennych za pomocą robota, korzystne jest wyposażenie stanowiska w stół obrotowy lub tor jezdny.

frezowanie robotem na torze jezdnym

Frezowanie robotem na torze jezdnym

Wykorzystanie robota do frezowania jest możliwe zarówno w przypadku frezowania miękkich materiałów (frezowanie styropianu, tworzyw sztucznych, laminatów, miękkich metali) jak również coraz bardziej popularne frezowanie 3D kamienia.

frezowanie robotem w kamieniu

Frezowanie robotem w marmurze

Robot frezujący w styropianie

Więcej na temat frezowania robotem i inżynierii odwrotnej można przeczytać w artykule: Od modelu CAD do sterowania robotami frezującymi